Answer:
I believe it should be $9.15
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
1024 bytes = 1 kb
n kb = 1024 × n b
Where n is a positive number
Answer : Probability that the pumping system will fail on any given day = 0.005
Explanation:
Probability that only older pump fail = P(A) = 0.10
Probability that only newer pump fail = P(B) = 0.05
Since they are independent events ,
then the conditions will be
P(A∩B) = P(A). P(B)
= 0.10 ×0.05
= 0.005
Hence, the probability will fail on any given day = 0.005
The correct answer to this question is that "<span>The experimental probability is 1/15 less than the theoretical probability."
The table as attached via image shows that the probability of getting a Jack is 2/5, getting a Queen is 4/15, and King is 1/3. That is the theoretical probability of each card to be drawn according to its frequency.
</span>
Answer:
StartFraction R S Over V U EndFraction = StartFraction S T Over U T EndFraction and angle S is-congruent-to angle U
Step-by-step explanation:
The expression below means RS/VU = ST/UT
See the attachment for better explanation.