Answer:
<em>55mph
. None of the options are correct
</em>
Step-by-step explanation:
If the speed varies inversely as the time it takes to drive, then v ∝ 1/t. where;
v is the speed
t is the time taken
Hence;
v = k/t with k being the constant of proportionality.
Since it takes Kris 5 hours when driving at 55 mph, we will substitute v = 55mph and t = 5 hours. into the equation above to get the value of k as shown:
55 = k/5
Cross multiply
k = 55*5
k = 275
Hence, to calculate the speed it will Martin to drive for 5 hours, we will substitute k = 275 and t = 5 into the original equation v = k/t as shownl
v = 275/5
v = 55 mph
<em>Hence, we can conclude that Martin will also need to drive at a speed of 55mph if he wants to take 5hours.</em>
One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).
Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.
The unit rate is 2,86:2,50
The answer is the very first one!
(x,y) --> (-x,y)
It demonstrates a perfect reflection across the y-axis.
Good Luck!
SIx boys can eat seven (7) hotdogs in six (6) minutes.