The 300th customer would be the first to recieve both. They would have given away 5 of the 20$ gift cards and 12 of the 10$ ones for a total of 17 gift cards.
Answer:
Draining rate is at 1.5 gallons per minute
That would be y = 1.5g / x.
From the function or the equation, here is the answer.
The range would be all real numbers such that 0 ≤ y ≤ 40.
Step-by-step explanation:
if they double in size every 3 months and there are 12 months in a year, just multiply 250x4=1000 then multiply that by 2. 1000x2=2000