Answer:
245 free throws
Explanation:
x will be number of times Audreys makes a shot, and let y be total number of the shots.
x/y = .875
(x+13)/(y+20) = .860
Let solve for x in equation 1
x = .875y
We will plug the for x in the equation 2
(.875y+13)/(y+20)
= .860
.875y + 13
= .860y + 17.2
.015y = 4.2
y = 280
Audreys has taken 280 shots.
We will Plug that back into the equation 1 in order to find out how many Audreys made.
x/280 = .875
x = 245
Hence :
Audreys made 245 free throws
Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255
Answer:
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Explanation:
Answer:
Answers are stated below
Explanation:
The following can be checked:
unlimited viewing
- improving organisation process.
- confidentiality is not a feature of wiki, since it is available for all.