answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
2 years ago
12

Fatima is saving up to buy a $300 bike. She saves $25 each week from her babysitting money. Which linear equation represents the

amount Fatima still has to save after x weeks?
Mathematics
1 answer:
anzhelika [568]2 years ago
7 0

300%25x  because 25 per  each job which is xxx and 300 is how much she needs so total amount divided by amount needed

You might be interested in
I go to the store and buy instant noodles for 7.75 pesos, can of sardines for 16.00 pesos and 2 sachets of coffee for 12.25 peso
Elena-2011 [213]

Answer:

36.00 pesos or $1.73

Step-by-step explanation:

plz give brainliest

5 0
1 year ago
Seth is trying to find the unit price for a package of blank compact discs on sale at 10 for $5.49. Find his mistake and correct
uysha [10]
If you do not mind me asking, what did Seth write? Us helpers cannot answer it if we do not have the full question. I apologize if this seems rude.
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Andy got a 32% discount on all his purchases at his favorite shop. If he saved $64 on the total bill, the bill amount without th
Julli [10]
$200 without the discount and he payed $136.
7 0
1 year ago
2 Points
hichkok12 [17]

Answer: 345.02

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Sienna is solving the quadratic equation by completing the square. 3x2 + 9x – 4 = 0 3x2 + 9x = 4 A(x2 + 3x) = 4 What is the valu
bogdanovich [222]

Answer:

I am going to show you the first steps to complete squares for the given equation: 1) Starting equation: 3x^2 + 9x -4 = 0 2) Add 4 to both sides => 3x^2 + 9x - 4 + 4 = 4 => 3x^2 + 9x = 4 3) Extract common factor 3 in the left side => 3 (x^2 + 3x). Now, compare with a(x^2 + 3x) and you get a = 3. Answer: a = 3.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Clarissa has a budget of $1,200 a month to spend for rent and food. She has already spent $928 this month. Which inequality repr
    8·2 answers
  • Heidi's mom made flower arrangements for a party. She made 4 times as many rose arrangements as tulip arrangements. Heidi's mom
    12·2 answers
  • At a skills competition, a target is being lifted into the air by a cable at a constant speed. An archer standing on the ground
    5·1 answer
  • Monique planted seeds to grow pansies, Snapdragons, and petunias. After several weeks, 18 out of 40 pansy seeds, 21 out of 50 sn
    7·2 answers
  • Let F(x, y, z) = (5ex sin(y))i + (5ex cos(y))j + 7z2k. Evaluate the integral C F · ds, where c(t) = 8 t , t3, exp( t ) , 0 ≤ t ≤
    10·1 answer
  • A triangle has vertices at B(−3, 0), C(2, −1), D(−1, 2). Which transformation would produce an image with vertices B″(−2, 1), C″
    13·2 answers
  • Three percent of Jennie’s skin cells were burned when she escaped from a fire. If 3.7×10’(of her skin cells were burned then, ho
    5·1 answer
  • There are 64 animals at the zoo. ⅜ of the animals are birds. How many birds are at the zoo?
    10·2 answers
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • Linda Gramham's Cinnamon Sugar Graham Cupcake recipe for 36 cupcakes requires 1 1/4 cups of sugar. How much sugar is required fo
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!