Answer:
The dimensions that minimize the amount of cardboard used is
x = 31 cm , y = 34 cm & Z = 15.54 cm
Step-by-step explanation:
Volume of the cardboard = 16,384 
The function that represents the area of the cardboard without a lid is given by
------ (1)
Volume of the cardboard with sides x, y & z is


Put this value of z in equation (1) we get


Differentiate above equation with respect to x & y we get


Take 

------ (2)
------- (3)
By solving equation (2) & (3) we get

x = 31 cm
From equation 2

y = 32768 (
)
y = 34 cm


Z = 15.54 cm
Thus the dimensions that minimize the amount of cardboard used is
x = 31 cm , y = 34 cm & Z = 15.54 cm
Answer:
0.5 A
Step-by-step explanation:
Hi,
I believe the question is incomplete. However, as per the information provided:
The simplest way to calculate the Current (unit is Amperage), is understanding the relationship between the three: Power, Voltage and Current.
<em>(Quick Tip: </em><em>W=AV</em><em>; where W -> Watts (Power), A -> Ampere (Current), V -> Volts (Voltage))</em>
Using the formula we calculate the Ampere:
W = A x V
60 = A x 120
60/120 = A (We divide the equation be 120)
0.5 = A (Simply reduce the fraction 60/120 = 1/2 = 0.5)
Tip:
There are a total of 30 integers and 10 of these are divisible by 3 (3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, and 30). So the probability of getting an integer divisible by 3 is

= 1/3. The answer is letter C.
The mileage from the Supermarket to the Library may be calculated using Pythagorean Theorem.
The coordinates of the Library are (7,10) and the coordinates of the Supermarket are (3,7).
So, the distance requested is √ [ (7-3)^2 + (10 - 7)^2 = √[ 4^2 + 3^2 = √ [16 + 9] =
= √25 = 5
So, he runs 5 miles.
And the reimbursement will be $0.50 / mile * 5 mile = $ 2.50.
Answer: option B) $ 2.50
Answer:
8r^4
Step-by-step explanation:
