Answer:
$18.4 million
Explanation:
The computation of the net cash flows from financing activities is shown below:
Cash flows from financing activities
Issuance of the common stock $38.8 million
Less: Purchase of treasury stock -$20.4 million
Net cash flows provided from financing activities $18.4 million
The positive sign represents the inflow of cash and the negative sign shows the outflow of cash and the same is shown above
Answer:
The current value of this stock should be $20.
Explanation:
The current value of this stock should be calculated by applying the formula to find present value of growth perpetuity. The formula is shown as below:
Stock price = D1 / ( Rate of required return - Growth rate of annual dividend)
in which: D1 = next year dividend = 2.20;
Rate of required return = 8%;
Growth rate of annual dividend = -3%.
So, Stock price = 2.2 / [8% - (-3%) ] = $20.
So, the answer is: the current value of this stock should be $20.
Answer: edge computing
Explanation:
Edge computing refers to an open and distributed IT architecture which possesses features such as decentralized processing power, and Internet of Things (IoT) technologies.
Data is not transmitted to a day center but rather being processed by the device itself or the server. It helps in bringing data storage and computation closer to the data sources and this helps in saving bandwidth and improving response times.
Since the company wants to improve its operations by using data from devices at individual locations to make real-time adjustments to service delivery, then the technology that would be combine with its current Cloud operations to make this possible is the edge computing.
Answer:
a. $5,460
Explanation:
The computation of the ending amount of direct labor cost is shown below:
First we have to compute the direct labor hours which is
= Ending work in process - direct materials cost
= $17,578 - $7,750
= $9,828
The total per direct labor hours is
= $12 + $15
= $27
So, the direct labor hours would be
= $9,828 ÷ $27
= 364 hours
So, the ending direct labor cost is
= 364 hours × $15 per hour
= $5,460
Answer:
The correct answer is a) Constructive resistance.
Explanation:
Constructive Resistance is the ability of structural elements to withstand the efforts to which they are subjected without breaking. It depends on many factors among which the material used, its geometry and the type of union between the elements stand out.