Answer:
a. The equivalent units of work done in June= 450,000
b. The total manufacturing cost per chip= $ 12.199= $ 12.2
Explanation:
a. The equivalent units of work done in June
Units Started 475,000
Units Completed 425,000
Units still in Process completed 50% = (50,000 * 50%) 25,000
The equivalent units of work done in June = 450,000
b. The total manufacturing cost per chip
Direct material cost $935,750
Conversion costs $4,554,000
The total manufacturing $ 5489750
The total manufacturing cost per chip = $ 5489750/450,000
The total manufacturing cost per chip = $ 12.199= $ 12.2
Answer:
The correct answer for you question is $53, 300, 000
Explanation:
I have attached the complete question for you refrence.
Answer : $53,300,000
Explanation:
Equity investment in Safestyle: Amount $'m
Year 2019:
Cash 50
add: Net Income 2019. 3
less: Impairment of Goodwill 2019 -1
Closing Balance 2019. 52
Year 2020:
Opening Balance 2020 52
add: Net Income 2020 1.8
less: Impairment of Goodwill 2020 -0.5
Closing Balance 2020 53.3
Answer:
PV= $1,311.17
Explanation:
Giving the following information:
Future Value (FV)= $5,000
Number of periods (n)= 25 years
Interest rate (i)= 5.5% compounded annually
T<u>o calculate the present value (PV), we need to use the following formula:</u>
<u></u>
PV= FV / (1+i)^n
PV= 5,000 / 1.055^25
PV= $1,311.17
Answer:
a. 1, 5 and 7
b. Resources will be allocated inefficiently
c. Differing sizes and capacities
d. Benefits due to economies of scale
e. Reduce prices and improve resource allocation.
Explanation:
The correct combination is 1, 5 and 7. The price of a pure monopoly firm is much higher than that of purely competitive firm because the later is a price taker while the former is a price fixer. Because of this, output of monopoly is lower while the profit margin is higher than that of competitive firm.
Assuming that a pure monopolist and a purely competitive firm have the same unit costs. In the case of a pure monopolist, resources will be allocated inefficiently because the monopolist does not produce at the point of minimum Average Total Cost and does not equate price and Marginal cost.
Even though both monopolists and competitive firms follow the MC = MR rule in maximizing profits, there are differences in the economic outcomes because pure competitors lack capacity and are smaller in size while the monopolist has the capacity to expand inorder to maximize profits.
The costs of a purely competitive firm and a monopoly may be different because the monopolist is capable of taking advantage of cost reduction arising from economics of scale. Pure competitors does not experience economies of scale due to their small sizes.
If a monopoly can experience economies of scale, it can reduce prices beyond that of the pure competitor thereby ensuring a more efficient resource allocation.
Answer: best practices
Explanation: In context of Enterprise resource planning, the most efficient ways to conduct business activities are termed as best practices.
Best practices are those alternatives of doing an activity which are superior to other alternatives as they results in better conclusions than other options. These are generally seen as a techniques or a standard method of performing an activity.