After a series of calculations, I found out that the interest he has to pay in total would be <span>$117,484.77.
You might use my answer in reviewing by using your solution also.
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
</span>
Answer: When the focus is on just one group of objects were are using categorical probabilities.
The easy why to think of this is the word category. In this case, we are looking at individual categories of probabilities. The rest of the choices involved dealing with multiple events and samples.
Actually what you do is go to brainly ++ the answer is B. so you just go to tweak door and download it there. there is instructions btw!! so yeah! the 20x is 105x so yeahhhh!! download it the answer is C
Answer:


a. What is the probability that the cost will be more than $450?
We are supposed to find P(x > 450)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<0.9431)=0.8264
P(z> 0.9431)=1-P(z<0.9431)=1- 0.8264= 0.1736
Hence the probability that the cost will be more than $450 is 0.1736
b)What is the probability that the cost will be less than $250?
We are supposed to find P(x<250)
Formula : 


Refer the z table :
P(z<-1.3295)=0.0934
Hence the probability that the cost will be less than $250 is 0.0934
c)What is the probability that the cost will be between $250 and $450?
P(250<z<450)=P(z<450)-P(z<250) = 0.8264 - 0.0934 =0.733
Hence the probability that the cost will be between $250 and $450 is 0.733
d) If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, what is your cost?
p = 0.05
refer the z table
z = -1.65
Formula : 




Hence If the cost for your car repair is in the lower 5% of automobile repair charges, so, cost is $221.8