Answer:
Since the question requires you to give the answer in terms of steps/minute, the first step would be to convert hours to minutes:
12.5 hours = 750 minutes
Next, if he took 775 steps in 750 minutes, how many would he take in 1 minute?
This requires you to set up the question as a proportion:
(775 steps/ 750 minutes) = (x steps/1 minute)
(1 * 775)/750 = 31/30 = 1.033
he took ~1 step per minute
2/3x + 6 - 1/3x -4 = -6
1/3x + 2 = -6
1/3x = -6 - 2
1/3x = -8
x = -8 * 3
x = -24
We have to find the potential solutions to
from least to greatest.
Using the properties of ln function.

Therefore, we get


taking antilog on both the sides, we get

So, 
Therefore, the potential solutions to 2 ln x = 4 ln 2 from least to greatest is -4 and 4.
Answer:
K should not be equal to 1 or -1
Step-by-step explanation:
Check attachment for solution