Answer:
Her kitchen Staff can spend up to $3.00 on product cost.
Explanation:
Selling price= $10.00
Margin= $4.00
Labor costs = $10.00*30% = $3.00
Selling Price = Contribition margin + Labor costs + Product Cost.
Isolating Product cost from the equation:
Product cost = Selling price - (Contribution margin + Labor costs)
Product cost = $ 10.00 - ($4.00 + $3.00)
Product cost = $ 10.00 - $7.00
Product cost = $ 3.00
The max. amount that kitchen staff can spend on product cost is: $ 3.00
Answer:
a. project A; because its NPV is about $335 more than the NPV of project B.
Explanation:
As in the question it is mentioned that the required rate of return for project A and project B is 11.25% and 10.75% respectively.
Here we have to determined the net present value for both projects having different required rate of return
So based on the net present value the first option is correct as the project A is more than the project B
Therefore the first option should be accepted
The correct answer is simulation training.
Simulation taining is being defined as having to exercise or
train the skills of individuals with the use of basic equipment or rather a
computer software by means of modelling a real world scenario that the
individual is training.
Answer:
$1,443.75
Explanation:
The total cost for paving Sam's portion of the road = $35 per linear foot x 110 front feet = $3,850
If the city is going to pay 25% of the total cost, then it will pay $962.50, that would leave a total of $2,887.50 to be paid between Sam and his front neighbor. So Sam's share = $2,887.50 / 2 = $1,443.75
Answer: $33 without trade, $50 with trade
Explanation:
Wages can be defined as any monetary compensation paid by an employer to his/her employee for work done during a specific period of time. Payment may be calculated as a fixed amount for each accomplished task, or on hourly basis, daily rate, or based on the quantity of work done, which has been easily and adequately measured. The wages of this country if a efficiently calculated is $33 without trade and $50 with trade.