Answer:
Profit = $(700 - 42x - 56y)
Step-by-step explanation:
For large candles, the selling price is $10 and its making cost is $x.
So, by selling a large candle the profit is $(10 - x)
Again for small candles, the selling price is $5 and its making cost is $y.
So, by selling a small candle the profit is $(5 - y)
Therefore, in a sell of 42 large candles and 56 small candles the total profit will be, P = 42 (10 - x) + 56 (5 - y)
⇒ P = 420 - 42x + 280 - 56y {Applying distributive property}
⇒ P = $(700 - 42x - 56y) (Answer)
Answer:
1 time unit
Step-by-step explanation:
There is a 1 in 3 chance that the time until the bulb burns out is zero, and a 2 in 3 chance that the time is the average between 0 and 3 (since it is uniformly distributed). Therefore, the expected value for the time until it burns is:

The expected value of the time until the lightbulb burns out is 1 time unit.
Answer:
£170000
Step-by-step explanation:
In 2010, Rafik bought a house. Let us assume Rafik bought the house for $x. In 2015, Rafik sold the house to Bianca and made 20% profit. 20% profit = 20% of x = 0.2 × x = 0.2x. Therefore Rafik sold the house to Bianca at x + 0.2x = 1.2x. Bianca bought the house at 1.2x
The house was sold by Bianca at 5% loss in 2019. 5% loss = 0.05(1.2x) = 0.06x
Therefore the house was sold by Bianca at 1.2x - 0.06x = 1.14x. Since Bianca sold the house at £193800.
⇒ 1.14x = 193800
x = 193800/1.14
x = £170000
Rafik paid £170000 for the house in 2010
North
You are facing north. 90 degrees left is west. 180 degrees is now east. Reversing your direction is the same as 180 so your now back to facing west. Turn 45 left you’re now facing south. Reverse again and you’re facing north.