Answer:
0.07
a. the distribution will be a normal distribution.
c. we would suspicious ins there is a 2 % chance of getting the required value.
Step-by-step explanation:
Let the number of times, t be = 50
Assuming that the die is fair
standard deviation = 1.71
mean = 3.5
suppose we want tp find the probability of a 2 showing. The solution becomes:
probability = 
c. the mean of rolls will be 0.07
8mm to 2cm is the same as 8mm to 20mm
8 : 20 simplifies to 2 : 5
3.25cm ÷ 5 = 0.65cm
0.65 x 2 = 1.3cm
Your answer is 1.3cm
A. 2¾ miles
b. 22 laps/hr
c. 12 laps
Answer:
5%
Step-by-step explanation:
Total 'halwa' made = 1
Divided into four equal portion = 1/4
Arrival of an unexpected guest = 1/5
By what percentage has each family member's share been reduced:
Change in the sharing proportion:
Previous share ratio - new sharing ratio
(1/4 - 1/5) = (5 - 4) / 20 = 1/20
That means total reduction in the sharing = 1/ 20
Since each member comes contributed equally:
Reduction in each family member's share ;
(1 / 20) ÷ 4
(1 / 20) * 1/4 = 1/ 80
Percentage reduction:
(Reduction / original share) * 100%
[(1/80) ÷ (1/4)] * 100
(1/80 * 4/1) * 100%
(1/20) * 100%
= 5%
Reduction in each family members share = 5%