Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
Answer:
Part a)

Part b)

Part c)

Part d)

Part e)

Explanation:
Part a)
Angular speed is given as



Part b)
Since turn table is accelerating uniformly
so we will have




Part c)
angular acceleration is given as



Part d)
When its angular speed changes to 120 rpm
then we will have


number of turns revolved is 15 times
so we have



Part e)
now for uniform acceleration we have



Answer:
29.4 N/m
0.1
Explanation:
a) From the restoring Force we know that :
F_r = —k*x
the gravitational force :
F_g=mg
Where:
F_r is the restoring force .
F_g is the gravitational force
g is the acceleration of gravity
k is the constant force
xi , x2 are the displacement made by the two masses.
Givens:
<em>m1 = 1.29 kg</em>
<em>m2 = 0.3 kg </em>
<em>x1 = -0.75 m </em>
<em>x2 = -0.2 m </em>
<em>g = 9.8 m/s^2 </em>
Plugging known information to get :
F_r =F_g
-k*x1 + k*x2=m1*g-m2*g
k=29.4 N/m
b) To get the unloaded length 1:
l=x1-(F_1/k)
Givens:
m1 = 1.95kg , x1 = —0.75m
Plugging known infromation to get :
l= x1 — (F_1/k)
= 0.1
The correct answer to the question is that the lost mass has been converted into energy.
EXPLANATION:
From Einstein's theory, we know that energy and mass are inter convertible .
When some amount of mass is lost, same amount of energy equivalent to mass is produced.
Let us consider m is the mass lost during any reaction. Hence, the amount of energy produced will be-
Energy E =
Here, c is the velocity of light i.e c = 
As per the question, uranium-235 undergoes fission. The amount of mass defect is 0.1 %.
The mass defect is defined as the difference between mass of reactants and products. During the fission, energy is produced.
The energy produced in this reaction is nothing else than the energy equivalent to mass defect. Approximately 199.5 Mev of energy equivalent to this mass defect is produced in this reaction.