Answer:
It represents a 5% change to the marketing mix.
Explanation:
The change = 500/10,000 x 100 = 5%.
Company A's change in a variable can be compared with another index, by expressing the change (addition) as a percentage of the index. For instance, the sale of 10,000 units is an index. The additional 500 units that is needed to be sold represent the change. In percentage terms, the change can be divided by the index and then multiplied by 100.
Answer:
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the variable of interest of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
For this part we want to find a value a, such that we satisfy this condition:
(a)
(b)
Both conditions are equivalent on this case. We can use the z score again in order to find the value a.
As we can see on the figure attached the z value that satisfy the condition with 0.25 of the area on the left and 0.75 of the area on the right it's z=-0.674. On this case P(Z<-0.674)=0.25 and P(z>-0.674)=0.75
If we use condition (b) from previous we have this:
But we know which value of z satisfy the previous equation so then we can do this:
And if we solve for a we got
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
<span>Here are the choices on the given question:
A. lender
B. investor
C. insurer
D. borrower
When the customer opens a bank savings account, the bank, essentially becomes an investor. So the answer is B.
Investor because the amount of money that you put in your savings account is being invested by the bank to gain interest.</span>
Answer:
A. Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Explanation:
Preparation of Journal entries
A. Based on the information given we were told that the company employees earned wages of the amount of $4,000, which will be paid on in January of next year which means that the Journal entry will be:
Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Based on the information given we were told that the company had earned the amount of $1,500 as interest revenue which means that the Journal entry will be recorded as:
Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500