Answer:
Macaroni and cheese is an inferior good.
Explanation:
From the information given in the question, we can assume that macaroni and cheese are considered as an inferior good for this consumer because there is an inverse relationship between the income level of this consumer and the quantity demanded for macaroni and cheese.
If there is 10% increase in the income of an individual then as a result quantity demanded of macaroni and cheese decreases by 15% and the price of this good remains constant. This shows that macaroni and cheese is an inferior good.
Answer:
Explanation:
The answer is C) selective perception because juan has only had a couple of experiences causing him to make up his mind
Answer:
Instructions are listed below
Explanation:
Giving the following information:
She will be paying you $39,769 at the end of this year, $79,538 at the end of next year, and $119,307 at the end of the year after that.
The interest rate is 11.7 % per year.
A) We need to use the following formula:
NPV= Cf/[(1+i)^n]
NPV= 39769/1.117^1 + 79538/1.117^2 + 119307/1.117^3
NPV= 184,958.1
B) We need to use the following formula:
FV= PV*(1+i)^n
FV= 287,929.41
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer: $ 30,290,000
Explanation:
For this question, the transportation table has been addressed below.
“X” indicates that there will be no possible production in the specific cell.
(i) The total cost of optimum production plan = (50,000 x 50) + (50,000 x 78) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (20,000 x 91) + (40,000 x 88) + (50,000 x 50) + (50,000 x 75) + (40,000 x 85) + (50,000 x 50) + (2,000 x 75)
= $ 30,290,000.
Therefore, the cost of the plan will be $30,290,000.