Answer:
The correct answer is "1.0100".
Explanation:
Let the volume of mixture be 100 ml.
then,
The volume of DMSO will be 10 mL as well as that of water will be 90 mL.
DMSO will be:
= 
= 
The total mass of mixture will be:
= 
= 
Density of mixture will be:
= 
= 
= 
hence,
Specific gravity of mixture will be:
= 
= 
= 
Answer:
[H⁺] = 1.58 x 10⁻⁷ M.
Explanation:
∵ pOH = - log[OH⁻]
7.20 = - log[OH⁻]
log[OH⁻] = - 7.20
∴ [OH⁻] = 6.31 x 10⁻⁸.
∵ [H⁺][OH⁻] = 10⁻¹⁴.
∴ [H⁺] = 10⁻¹⁴/[OH⁻] = 10⁻¹⁴/(6.31 x 10⁻⁸) = 1.585 x 10⁻⁷ M.
The balanced equation given is:
4NH3 + 3O2 .....> 2N2 + 6H2O
From this equation, we can note that 4 moles of NH3 are required to produce 2 moles of N2.
Therefore, the mole ratio of NH3 to N2 is 4:2 which can be simplified into 2:1
Answer:
50 g of S are needed
Explanation:
To star this, we begin from the reaction:
S(s) + O₂ (g) → SO₂ (g)
If we burn 1 mol of sulfur with 1 mol of oxygen, we can produce 1 mol of sulfur dioxide. In conclussion, ratio is 1:1.
According to stoichiometry, we can determine the moles of sulfur dioxide produced.
100 g. 1mol / 64.06g = 1.56 moles
This 1.56 moles were orginated by the same amount of S, according to stoichiometry.
Let's convert the moles to mass
1.56 mol . 32.06g / mol = 50 g
First we have to convert:145 pm = 145 * 10^(-12) m36 cm = 360 mm = 360 * 10^(-3) mn = 360 * 10^(-3) m / 145 * 10^(-12) m = = 360 * 10^(-3) * 10^(12) / 145 = = 2.482758621 * 10^(9) or:2,482,758,621 atoms.