Answer:
Step-by-step explanation:
A = h(a+b)/2 for h
2A = h(a + b)
h(a+b) = 2A
h = 2A/(a+b)
Answer:
P(t) = 10t - 400
Step-by-step explanation:
Selling price of each ticket = $10
Cost of setting up the dance= $400
Profit = Revenue - cost
Revenue = price × quantity
Revenue that will maximize profit = 10t
where t= quantity of tickets that maximises profits
Cost = $400
Profit(t) = Revenue - cost
P(t)= 10t - 400
Answer:
There are no possible solutions for this question.
Step-by-step explanation:
Solve for x.
(3x+1)2-100=0
(3x+1)2=100
3x+1=100/2
3x=50-1
x=49/3
x=16.33333
Hope that helps. If you have any other questions feel free to ask me
Answer:
0.02 tons per cubic foot
Step-by-step explanation:
delt math