Mel moves 50-35=15 feet in 5-2=3 seconds. Descent rate=15/3=5 ft/sec.
Victor moves 60-50=10 feet in 4-1=3 seconds. Descent rate=10/3=3⅓ ft/sec. Mel is faster at 5 ft/sec.
We can set up a proportion.
88% = 0.88
44/0.88 = x/1
Cross multiply:
0.88x = 44
Divide 0.88 to both sides:
x = 50
So your cell phone can hold 50 messages.
To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
Answer:
0.5 A
Step-by-step explanation:
Hi,
I believe the question is incomplete. However, as per the information provided:
The simplest way to calculate the Current (unit is Amperage), is understanding the relationship between the three: Power, Voltage and Current.
<em>(Quick Tip: </em><em>W=AV</em><em>; where W -> Watts (Power), A -> Ampere (Current), V -> Volts (Voltage))</em>
Using the formula we calculate the Ampere:
W = A x V
60 = A x 120
60/120 = A (We divide the equation be 120)
0.5 = A (Simply reduce the fraction 60/120 = 1/2 = 0.5)
Tip: