Answer:
Macaroni and cheese is an inferior good.
Explanation:
From the information given in the question, we can assume that macaroni and cheese are considered as an inferior good for this consumer because there is an inverse relationship between the income level of this consumer and the quantity demanded for macaroni and cheese.
If there is 10% increase in the income of an individual then as a result quantity demanded of macaroni and cheese decreases by 15% and the price of this good remains constant. This shows that macaroni and cheese is an inferior good.
Answer:
earnings/per year - cost/per year - taxes = profits
Explanation:
20 h /week a year has 4 weeks 20*52=1040 h/month
8h /1sunday a year she only work 12 sundays 8h*12=96h
$9 /h earnings
$1000 fixed costs
$1500 travel
20% taxes
1040+96= 1136h/year
1136*9= 10224 $/year total earnings
10224-1000-1500=7724 profits before interest and taxes
7724*(1-0.20)=6179.20 total profits
Answer:
$50,000
Explanation:
To calculate the amount of cash that the company received from selling common stock during the year 2 we can use the following formula:
cash received = (common stock year 2 - common stock year 1) + (paid in capital in excess of par year 2 - paid in capital in excess of par year 1) =
cash received = ($110,000 - $100,000) + ($90,000 - $50,000) = $10,000 + $40,000 = $50,000
Answer:
The correct option is advisor.
Explanation:
In business, advisors can be described as persons who evaluate circumstances and suggest options as what could be done during different circumstances. These options are suggested for the benefit of the company and to lead it towards success. An advisor usually evaluates the business plan for a company.
In the above-mentioned scenario, Andy is entitled to evaluate particular situations and provide better options, hence she is playing the role of an advisor.