Answer:
There is an 87.64% probability that a sample of 50 male graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean.
There is a 91.46% probability that a sample of 50 female graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean.
There is a 5.84% probability that a sample of 120 female graduates will provide a sample mean more than $.30 below the population mean.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by

After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X. Subtracting 1 by the pvalue, we This p-value is the probability that the value of the measure is greater than X.
Assume the standard deviation for male graduates is $2.30, and for female graduates it is $2.05What is the probability that a sample of 50 male graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean, $21.68?
We have that
.
We have to find the standard deviation of the sample. That is:
.


So the probability is the pvalue of
subtracted by the pvalue of 
X = 22.18



has a pvalue of 0.9382.
X = 21.18



has a pvalue of 0.0618.
This means that there is a 0.9382-0.0618 = 0.8764 = 87.64% probability that a sample of 50 male graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean.
What is the probability that a sample of 50 female graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean, $18.80?
Assume the standard deviation for male graduates is $2.30, and for female graduates it is $2.05.
We have that
.
We have to find the standard deviation of the sample. That is:
.


So the probability is the pvalue of
subtracted by the pvalue of 
X = 19.30



has a pvalue of 0.9573.
X = 21.18



has a pvalue of 0.0427.
This means that there is a 0.9573-0.0427 = 0.9146 = 91.46% probability that a sample of 50 female graduates will provide a sample mean within $.50 of the population mean.
What is the probability that a sample of 120 female graduates will provide a sample mean more than $.30 below the population mean?
This is
, with
.
This is the pvalue of Z when 
.



has a pvalue of 0.0584.
This means that there is a 5.84% probability that a sample of 120 female graduates will provide a sample mean more than $.30 below the population mean.