Answer:
The answer is 24.
Step-by-step explanation:
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Let the score of cowboys is x
and giants make score 9 which is twice less than the cowboys score so
giants score will be = 2x -9
and packers scored 14 more than giants that is (2x - 9) + 14
now sum of their scores is equal to 81 it means:
x + (2x - 9) + (2x -9) + 14 = 81
x + 2x - 9 + 2x - 9 + 14 = 81
5x = 81 + 4
5x = 85
x = 17
packers scored = (2x - 9) + 14
= 2 (17) -9 + 14
=38 + 5 = 43 points
Answer: 125
Step-by-step explanation:
Given that:
The principal = 15000
Rate = 10%
Years = 1 year = 12 month
Interest I = PRT/100
I = (15000 × 10 × 1)/100
I = 1500
The amount of interest expense that would they record in May will be
Interest = I/ 12 = 1500/12 = 125
Answer:
{ 11 , 19 , 41 , 61 , 89 } is only the two digits number having both their non-prime.
Step-by-step explanation: