Answer:
864.36 boxes
Step-by-step explanation:
In the question above, we are given the following values,
Confidence interval 95%
Since we know the confidence interval, we can find the score.
Z score = 1.96
σ , Standards deviation = 15mm
Margin of error = 1 mm
The formula to use to solve the above question is given as:
No of boxes =[ (z score × standard deviation)/ margin of error]²
No of boxes = [(1.96 × 15)/1]²
= 864.36 boxes
Based on the options above, we can round it up to 97 boxes.
Answer:

Step-by-step explanation:
step 1
Convert mixed numbers to an improper fractions


step 2
we know that
A teacher reviews 9/2 papers per hour
using proportion
Find how many papers will the teacher review in 19/3 hours
Let
x-----> the number of papers



Convert to mixed numbers

To solve this problem, we can set up an equation, letting the unknown value of last month's supply sales be represented by the variable x.
First, we must convert 78% to its decimal equivalent, by dividing 78/100. This is because percentages are parts of a whole 100 percent.
78/100 = 0.78
Now, we are ready to set up our equation, using our knowledge that the word "of" refers to multiplication in mathematics.
3,285 = 0.78x
To solve our equation, we must divide both sides of the equation by 0.78 to get the variable x alone on the right side of the equation.
x = 4211.53846154
This means that last month's supply sales were about $4,211.54 (we round the last digit up because 8 is greater than 5).
Hope this helps!
3 gardeners :90 minutes
? Gardeners : 15 minutes
1 gardener : 270 minutes
? Gardeners : 270/15
18 gardeners
Answer:
d
Step-by-step explanation:
when f(x)=5......It can also be
f(x)=1/125(625x)
every whole number over one...1(625x)=625x
also 125(1)=125 therefore (625/125)x=5x