answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
2 years ago
6

What is the sum of 3/2x and 7/4x

Mathematics
2 answers:
yulyashka [42]2 years ago
8 0
3/2x + 7/4x
Dina a common denominator which is 4, so multiply 3/2 by 2 to get the bottom number to be 4.

Expressed: 6/4x+7/4x
Now add them: 11/4x
Advocard [28]2 years ago
4 0


3/2x +7/4x = ...........

3/2x(4/4)+7/4x(2/2)

12/8x+14/8x = 26/8x

26/8x = 13/4x(3.25x)  

You might be interested in
7 divided by 423 full answer
anygoal [31]
The answer is 0.01654846336
3 0
1 year ago
Read 2 more answers
An item regularly priced at $80 is on sale for 20% off. There is a 3% sales tax.
Katena32 [7]

Answer:$14.08 and the discount is $16

Step-by-step explanation:first you find 20% of 80 which is 16 and you subtract it from 80 which gives you 64 then you have to find 3% of 64 which is 1.92 and you add it to 64 which is 65.92 then to find how much you are saving you subtract 65.92 from 80 which is 14.08

6 0
2 years ago
You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. Yo
zzz [600]

1)Define the variables you will use in your model.

Let

x------->total pounds of the fruit

y-------> the total number of granola bars

TC----> total cost

Tf------> total cost of the fruit

Tg----> total cost of the granola bars

2) Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1

Tf=4*x

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the granola bars. Use the variable you identified in question 1.

Tg=1*y--------> Tg=y

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost with the amount you have to spend.

TC=Tf+Tg

TC=4*x+y

inequality-------> 4x+y \leq 48

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy.

You need at least 10 granola bars

so

y\geq 10

4. Describe in words what each of your inequalities means

inequality 1

4x+y \leq 48

the total cost of fruits plus the total cost of granola bars must be less than or equal to 48 dollars

inequality 2

y\geq 10

5. Graph your system of inequalities.

using a graph tool

see the attached figure

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem, and then identify one point that does not represent a viable solution.

Let

A-------> one point on the graph that represents a viable solution

B-------> one point on the graph that does not represent a viable solution

A(4,20)

x=4-------> total pounds of the fruit

y=20------> the total number of granola bars

check point A

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*4+20\leq 48\\ 36\leq 48-------> is ok

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

20\geq 10--------> is ok

the point A represents a viable solution, because satisfies both inequalities

B(10,30)

x=10-------> total pounds of the fruit

y=30------> the total number of granola bars

check point B

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*10+30\leq 48\\ 70\leq 48-------> is not a viable solution

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

30\geq 10--------> is ok

the point B is not a viable solution because does not satisfy the inequality 1

3 0
1 year ago
There is 5/6 of an apple pie left from dinner. Tomorrow, Victor plans to eat 1/6 of the pie that was left. How much of the whole
Lady_Fox [76]
5/6 = 83% 
1/6= 16%

83% of the apple pie was left from dinner. 
Victor is gonna eat 16% of the pie tomorrow 
You have to subtract 16% from 83%
In other words 5/6-1/6


The denominators are same so you don't have to do anything to them  
5/6 - 1/6 

5-1=4

4/6 of the pie would be left 
In simplest form it would be 

4/6     <span> ÷2</span>
=2/3

2/3 is in simplest form 

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Mark has three 4 1/2 oz cans and five 8 1/4 oz cans. How many ounces of tomatoes does Mark need?​
Mashutka [201]

Answer:

54.74 ounces of tomatoes mark need.

Step-by-step explanation:

Given : Mark has three 4\frac{1}{2} oz cans and five 8\frac{1}{4} oz cans.

To find : How many ounces of tomatoes does Mark need?​

Solution :

Mark has three 4\frac{1}{2} oz cans.

i.e. 3\times 4\frac{1}{2}=3\times \frac{9}{2}=\frac{27}{2}

Mark has five 8\frac{1}{4} oz cans.

i.e. 5\times 8\frac{1}{4}=5\times \frac{33}{4}=\frac{165}{4}

Total ounces of tomatoes does Mark need is

T=\frac{27}{2}+\frac{165}{4}

T=\frac{54+165}{4}

T=\frac{219}{4}

T=54.75

Therefore, 54.74 ounces of tomatoes mark need.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • a university theater sold 556 tickets for a play, tickets cost $22 per adult tickets and $ 12 for senior citizen ticket, if the
    9·1 answer
  • A square rug covers 79 square feet of floor. What is the approximate length of one side of the rug? (Approximate to the nearest
    5·1 answer
  • One can convert temperature from Fahrenheit into Newton using the formula N=11/60(F-32) . What is the temperature in Fahrenheit
    15·1 answer
  • Corey used the regression equation y = 1.505x − 88.21, where x is the temperature and y is the number of swimmers, to determine
    6·2 answers
  • Edgar builds a sand castle with a rectangular base. The side lengths of the base are 25 in. And 16 in. He wants to surround the
    8·1 answer
  • ellen sells mugs that are in boxes in the shape of a cube.The edges of the boxes have a lenght of 1/2 foot.Ellen can completely
    15·1 answer
  • The image compares the arrangement of electrons in two different neutral atoms.
    6·2 answers
  • An entry level web developer's annual pay is $55,640 based on 52 weeks per year. Due to the economy, his company is having to cu
    7·1 answer
  • The cost of hiring a surfboard involves an up-front fee plus an hourly rate. Three hours of hire costs $50 and 7 hours costs $90
    15·1 answer
  • In a large city, 46% of adults support the local football team building a new stadium. If a poll is taken from a random sample o
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!