answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BARSIC [14]
1 year ago
6

You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. Yo

u need at least 10 granola bars. What combinations of fruit and granola bars can you buy?
1. Define the variables you will use in your model. (2 points)





2. Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)
a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1.





b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the granola bars. Use the variable you identified in question 1.





c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost with the amount you have to spend.





3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy. (1 point)





4. Describe in words what each of your inequalities means. (2 points)
Inequality 1: ____________ means...





Inequality 2: ____________ means...





Graph the System of Inequalities
5. Graph your system of inequalities. Shade the half plane that represents the solution for each inequality, and then identify the area that represents the solution to the system of inequalities. (5 points: 1 point for each boundary line, 1 point for each correctly shaded half plane, 1 point for identifying the solution)

Interpreting the Graph
6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem, and then identify one point that does not represent a viable solution. Identify the number of granola bars and pounds of fruit represented by each point, and explain why the point is or is not viable. (4 points: 1 for each point and 1 for each explanation)

Mathematics
1 answer:
zzz [600]1 year ago
3 0

1)Define the variables you will use in your model.

Let

x------->total pounds of the fruit

y-------> the total number of granola bars

TC----> total cost

Tf------> total cost of the fruit

Tg----> total cost of the granola bars

2) Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1

Tf=4*x

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the granola bars. Use the variable you identified in question 1.

Tg=1*y--------> Tg=y

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost with the amount you have to spend.

TC=Tf+Tg

TC=4*x+y

inequality-------> 4x+y \leq 48

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy.

You need at least 10 granola bars

so

y\geq 10

4. Describe in words what each of your inequalities means

inequality 1

4x+y \leq 48

the total cost of fruits plus the total cost of granola bars must be less than or equal to 48 dollars

inequality 2

y\geq 10

5. Graph your system of inequalities.

using a graph tool

see the attached figure

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem, and then identify one point that does not represent a viable solution.

Let

A-------> one point on the graph that represents a viable solution

B-------> one point on the graph that does not represent a viable solution

A(4,20)

x=4-------> total pounds of the fruit

y=20------> the total number of granola bars

check point A

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*4+20\leq 48\\ 36\leq 48-------> is ok

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

20\geq 10--------> is ok

the point A represents a viable solution, because satisfies both inequalities

B(10,30)

x=10-------> total pounds of the fruit

y=30------> the total number of granola bars

check point B

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*10+30\leq 48\\ 70\leq 48-------> is not a viable solution

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

30\geq 10--------> is ok

the point B is not a viable solution because does not satisfy the inequality 1

You might be interested in
For the level 3 course, exam hours cost twice as much as workshop hours, workshop hours cost twice as much as lecture hours. How
natulia [17]
<h2>Answer</h2>

Cost of lectures = $7.33 per hour

<h2>Explanation</h2>

Let e the cost of the exam hours

Let w be the cost of the workshop hours

Let l be the cost of the lecture hours.

We know from our problem that exam hours cost twice as much as workshop, so:

e=2w equation (1)

We also know that workshop hours cost twice as much as lecture hours, so:

w=2l equation (2)

Finally, we also know that 3hr exams 24hr workshops  and 12hr lectures cost $528, so:

3e+24w+12l=528 equation (1)

Now, lets find the value of l:

Step 1.  Solve for l in equation (3)

3e+24w+12l=528

12l=528-3e-24w equation (4)

Step 2. Replace equation (1) in equation (4) and simplify

12l=528-3e-24w

12l=528-3(2w)-24w

12l=528-6w-24w

12l=528-30w equation (5)

Step 3. Replace equation (2) in equation (5) and solve for l

12l=528-30w

12l=528-30(2l)

12l=528-60l

72l=528

l=\frac{528}{72}

l=\frac{22}{3}

l=7.33

Cost of lectures  = $7.33 per hour



3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The track team is trying to reduce their time for a relay race. First they reduce their time by 2.1 minutes. Then they are able
klemol [59]
Answer: 15.7 minutes

Step-by-step explanation:

Let x be the time in the beginning (in minutes).

Given: The track team is trying to reduce their time for a relay race.

First they reduce their time by 2.1 minutes.

Then they are able to reduce that time by 10

If their final time is 3.96 minutes, then

x-t1-t2= 3.6
x= 3.6+ t1+ t2
x= 3.6+ 2.1+ 10
x= 15.7

Hence, their beginning time was 15.7 minutes.
3 0
2 years ago
The amount of time a passenger waits at an airport check-in counter is random variable with mean 10 minutes and standard deviati
Stolb23 [73]

Answer:

(a) less than 10 minutes

= 0.5

(b) between 5 and 10 minutes

= 0.5

Step-by-step explanation:

We solve the above question using z score formula. We given a random number of samples, z score formula :

z-score is z = (x-μ)/ Standard error where

x is the raw score

μ is the population mean

Standard error : σ/√n

σ is the population standard deviation

n = number of samples

(a) less than 10 minutes

x = 10 μ = 10, σ = 2 n = 50

z = 10 - 10/2/√50

z = 0 / 0.2828427125

z = 0

Using the z table to find the probability

P(z ≤ 0) = P(z < 0) = P(x = 10)

= 0.5

Therefore, the probability that the average waiting time waiting in line for this sample is less than 10 minutes = 0.5

(b) between 5 and 10 minutes

i) For 5 minutes

x = 5 μ = 10, σ = 2 n = 50

z = 5 - 10/2/√50

z = -5 / 0.2828427125

= -17.67767

P-value from Z-Table:

P(x<5) = 0

Using the z table to find the probability

P(z ≤ 0) = P(z = -17.67767) = P(x = 5)

= 0

ii) For 10 minutes

x = 10 μ = 10, σ = 2 n = 50

z = 10 - 10/2/√50

z = 0 / 0.2828427125

z = 0

Using the z table to find the probability

P(z ≤ 0) = P(z < 0) = P(x = 10)

= 0.5

Hence, the probability that the average waiting time waiting in line for this sample is between 5 and 10 minutes is

P(x = 10) - P(x = 5)

= 0.5 - 0

= 0.5

3 0
2 years ago
Max travels to see his brother's family by car. He drives 216 miles in 4 hours.
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

54 mph

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Which of the following are steps in multiplying fractions? Multiply the numerators. Divide the numerator by the denominator. Mul
aksik [14]
You times the numerator by the numerator and the denominator by the denominator
thats all
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the quotient (3x4 – 4x2 + 8x – 1) ÷ (x – 2) brainly
    13·2 answers
  • Kenny is ordering uniforms for both the girls and the boys tennis clubs. He is ordering shirts for 43 players and 2 coaches at a
    13·2 answers
  • Half of j minus 5 is the sum of k and 13​
    11·1 answer
  • The average annual cost of the first year of owning and caring for a large dog is $1,843 (US News and World Report, September 9,
    6·1 answer
  • Trey has money saved for a school trip. He earns an additional $40 moving lawns to add to his savings. Trey's parents give him e
    14·1 answer
  • 3. Ivan has 15 yards of green felt and 12 yards of
    11·2 answers
  • ΔPQR has angle measurements of 80°, 50°, and 50°. What kind of triangle is ΔPQR?
    13·2 answers
  • In 25 years, a bond with a 4.75% annual interest rate earned $2,375 as interest. What was the principal amount of the bond?
    6·2 answers
  • Use the properties of logarithms to prove log81000= log210.
    7·1 answer
  • What is the difference between factoring and solving ?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!