Answer:
$1,042.04
Explanation:
to calculate the present value using a continuously compounded interest rate, we can use the following 2 formulas:
1) present value = cash flow / eⁿˣ
- e = 2.71828
- x = 5% / 2 = 2.5%
- n = 10
- cash flow = $1,030
present value = $1,030 / 2.71828¹⁰ˣ⁰°⁰²⁵ = $1,030 / 1.284 = $802.16
2) present value of an annuity = payment [(1 - e⁻ⁿˣ) / (eˣ - 1)]
- payment = $30
- x = 2.5%
- n = 9
- e = 2.71828
present value = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30(0.2015 / 0.0252) = $239.88
present value of the stream of cash flows = $802.16 + $239.88 = $1,042.04
Answer:
The per-share value of Marston’s preferred stock should be $92
Explanation:
The computation of the per-share value of Marston’s preferred stock is shown below:
= (Annual Dividend rate) ÷ (yields generation) × 100
= (5.75%) ÷ (6.25%) × 100
= $92
We simply divide the Annual Dividend rate by the yields generation or we can say it is a required rate of return.
All other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it
Answer:
Explanation:
The coach of a college men’s soccer team records the resting heart rates of the 27 team members. You should not trust a confidence interval for the mean resting heart rate of all male students at this college based on these data because;
(a) with only 27 observations, the margin of error will be large.
(b) heart rates may not have a Normal distribution.
(c) the members of the soccer team can’t be considered a random sample of all students.
The agency's position is that Bob had already signed a contract, and that the contract included a placement fee due to the fact that Bob was able to find this job through the agency. On the other hand, the position that Bob would most likely argue is that he is a minor. As a minor, Bob is allowed to disaffirm his contract. Therefore, Bob is likely to win in this dispute.