answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elanso [62]
2 years ago
6

The Super Discount store (open 24 hours a day, every day) sells 8-packs of paper towels, at the rate of approximately 420 packs

per week. Because the towels are so bulky, the annual cost to carry them in inventory is estimated at $.50. The cost to place an order for more is $20 and it takes four days for an order to arrive.
a. Find the optimal order quantity.
b. What is the reorder point?
c. How often should an order be placed?
Business
1 answer:
BlackZzzverrR [31]2 years ago
3 0

Answer:

a) 2,093

b) It will reorder once there are 420 units left (demand during lead-time)

c) 34 days

Explanation:

a) economic order quantity

Q_{opt} = \sqrt{\frac{2DS}{H}}

<u>Where:</u>

D = annual demand = 21,900

S= setup cost = ordering cost = 50

H= Holding Cost = 0.50

Q_{opt} = \sqrt{\frac{2(21,900)(50)}{0.50}}

EOQ = 2092.844954

b) it takes four days to arrive:

if it sale 420 units per week then:

420 x 4/7 = 240 units are demand during delivery

c) order cycle:

EOQ / Annual Demand

2,093 / 21,900 = 0,09557 x 365 = 34.8333 days

It will order every 34 days (if it orders after 35 days will face shortage)

You might be interested in
Cactus Baseball Stadium is trying to determine how many ticket scanners are needed to admit fans entrance. The stadium has 4 out
sergeinik [125]

Answer:

Explanation:

Arrival rate = 40 people per minute

Service rate   = 5 seconds per person = 12 people per minute

b)  Customer Inflow (Arrival) Rate (Ri)

Ri = Arrival Rate = 40 per minute

Inter arrival Time = 1 / Ri = 1 / 40 minutes

c) Total Processing Rate (Capacity) (Rp)

Processing Time = Tp = 5 seconds =

5/60 minutes

= 1/12 minutes

Processing Rate = Rp = 1 / Tp = 1 / (1/12) = 12 customers per minute

Server utilization = Throughput Rate R / Rp

Chi = Lambda / Miu ( must be < 1 )

Ls = Chi / (1-Chi)

Lq = Ls - Chi

Ws = Ls / Lambda

Wq = Lq / Lambda

Buffer capacity K = 50

3 0
2 years ago
Identify which party is responsible for reporting directly to the fda the investigator's financial interests with the sponsor:
dedylja [7]
THE SPONSOR is responsible for reporting directly to the FDA, the investigator's financial interest with the sponsor. The investigator is expected to provide the sponsor with the necessary information and the sponsor will report this directly to the FDA.
8 0
1 year ago
Lemming makes an $18,750, 120-day, 8% cash loan to Notions Co. on November 1. Lemming's end-of-period adjusting entry on Decembe
GREYUIT [131]

Answer:

Interest Receivable (Dr.)           $250

            Interest Revenue (Cr.)                $250

Explanation:

Notions Co. has borrowed money from Lemming and will have to pay cost for it which is a source of fund (revenue) for Lemming. According to the Accrual concept of accounting, revenue should be recognized when earned and not when cash is received.  At year end, the interest revenue of two months has been accrued, so it needs to be recognized in the Books of Lemming.

⇒ 18,750 * 8% = 1,500 p.a.

OR Interest Revenue for two months = (1,500/12) * 2 = $250.

4 0
1 year ago
Stephans Corporation currently manufactures a subassembly for its main product. The costs per unit are as follows: Direct materi
Vaselesa [24]

Answer:

Stephans shall make the product.

The difference is of $5,000 to be saved in case of making the product.

Explanation:

Provided details,

Cost per unit

Variable = Direct material $1 + Direct Labor $10 + Variable Overhead $5.00

= $16

Fixed overhead = $8

Including fixed cost the cost per unit of manufacturing = $16 + $8 = $24

In case of buying cost = $22 per unit.

Cost for 5,000 units in case of buying = $22 \times 5,000 = $110,000

Cost of making 5,000 units = $24 \times 5,000 = $120,000

Fixed cost for 5,000 units = $8 \times 5,000 = $40,000

$25,000 cost is avoidable.

Therefore non avoidable cost = $40,000 - $25,000 = $15,000

Therefore total cost of purchasing = $110,000 + $15,000 = $125,000

Since total cost of purchasing is more than cost of making, goods shall be manufactured and not produced.

Difference = $125,000 - $120,000 = $5,000 additional in case of purchasing.

4 0
1 year ago
The stockholders’ equity section of Pretzer Corporation consists of common stock ($10 par) $2,650,000 and retained earnings $532
CaHeK987 [17]

Answer:

A. $2,650,000 $3,312,500

B.$532,000 $291,500

C.$10 $10

Explanation:

Before Dividend After Dividend

(a)Stockholders’ equity

Paid-in capital

Common stock, $10 par

$2,650,000 $2,915,000

In excess of par value $106,000

Total paid-in capital

$2,650,000 $3,021,000

Retained earnings

$532,000 $291,500

Total stockholders’ equity

$3,182,000 $3,312,500

(b)Outstanding shares

$265,000 $291,500

(c)Par value per share

$10 $10

10×$26,500=$265,000

$2,650,000+$265,000=$2,915,000

$14×$26,500=$371,000-265,000

=$106,000

$265,000+$26,500=$291,500

8 0
1 year ago
Other questions:
  • A hospital benchmarked against a ferrari racing team in an effort to:
    11·1 answer
  • In a small manufacturing facility, one welder is needed for every 200 hours of machine-hours or fewer in a month. The welder is
    14·1 answer
  • Blacken Company manufactures motorcycles. The company's management accountant wants to calculate the fixed and variable costs as
    5·1 answer
  • Athena Jolene, a human resources executive at Thomas Griffith, wants to collect ideas from the company's employees for an upcomi
    10·1 answer
  • XYZ​ firm, the leading producer of leather goods in its country is planning to expand its business. Industry experts identify As
    13·1 answer
  • Lenci Corporation manufactures and sells a single product. The company uses units as the measure of activity in its budgets and
    13·1 answer
  • In each of the following cases, calculate the accounting break-even and the cash break-even points. Ignore any tax effects in ca
    10·1 answer
  • Causwell Company began 2018 with 11,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $4.00. During 2018 an additional 3
    7·1 answer
  • "What is the ultimate reason for trading equity for financial support? a. it is usually a deal/no deal option b. preparing for t
    6·1 answer
  • The meal plan at university A lets students eat as much as they like for a fixed fee of $500 per semester. The average student t
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!