<span>Given:
Cost of the roof of a property = $14,000
Economic life = 18 years
To find: value after 4 years using straight-line depreciation method.
Solution:
Loss of value per year = cost of roof of property / economic life of property
14000/18 = $777.78
Every year, value of property is getting depreciated by $777.78.
So, value after four years is calculated below:
Value after 1 year = $(14000 - 777.78) = $13222.22
Value after 2 year = $(13222.22 - 777.78) = $12444.44
Value after 3 year = $(12444.44 - 777.78) = $11666.66
Value after 4 year = $(11666.66 - 777.78) = $10888.88
Value after four years = $10888.88</span>
Answer:
Work in Process Inventory account at the end of September is $1,950
Explanation:
As all jobs at the beginning of september in the balance of Work in progress were finished, it's costs are now in Finished Goods Inventory. So are too, the two jobs started and finished during September. The Works in Process account records materials, labor and structure costs of order not finished yet at the end of the month.
At the end of september only Job 850 is not finished. The sum of materials, direct labor and overhed that is $1.950, is the balance of Work in Process Inventory account at the end of September.
Answer:
Average annual rate of return should Louis expect to earn over the next four years is 10.7%
Explanation:
The formula we are going o use is:

Where:
R is the number of years over which Louis expect to earn.
N is the number of years of average arithmetic return.
i_{g} is the average geometric return=10.50%=0.105.
i_{a} is the average arithmetic return =11%=0.11.
Solution:

Average annual rate of return should Louis expect to earn over the next four years is 10.7%
Answer:
(A) 4.8 months
Explanation:
After the expiration of a lease, a maximum of one third allowance is usually given.
Therefore, The expected vacancy at the end of this lease can be calculated as follows:
The expected vacancy = 60% × 12 × (2 ÷ 3) = 4.8 months
Therefore, the expected vacancy at the end of the lease is 4.8 months.
Answer:
The company's cost of preferred stock for use in calculating the WACC is 9.65%
Explanation:
For computing the cost of preferred stock, the following formula should be used which is shown below
= Annual dividend based on preferred stock ÷ (Price per share × Flotation cost)
where,
Flotation cost = 1- rate
= 1- 4% = 0.96
= $9.50 ÷ ($102.50 × 0.96)
= $9.50 ÷ $98.4
= 9.65%
The flotation cost should be deducted because it is a one time expense. Thus, it would be minus from price per share.
Hence, the company's cost of preferred stock for use in calculating the WACC is 9.65%