Answer:
20,944 years
Step-by-step explanation:
The formula you use for this type of decay problem is the one that uses the decay constant as opposed to the half life in years. We are given the k value of .00012. If we don't know how much carbon was in the bones when the person was alive, it would be safer to say that when he was alive he had 100% of his carbon. What's left then is 8.1%. Because the 8.1% is left over from 100% after t years, we don't need to worry about converting that percent into a decimal. We can use the 8.1. Here's the formula:

where N(t) is the amount left over after the decay occurs,
is the initial amount, -k is the constant of decay (it's negative cuz decay is a taking away from as opposed to a giving to) and t is the time in years. Filling in accordingly,

Begin by dividing the 100 on both sides to get

Now take the natural log of both sides. Since the base of a natual log is e, natural logs and e "undo" each other, much like taking the square root of a squared number.
ln(.081)= -.00012t
Take the natual log of .081 on your calculator to get
-2.513306124 = -.00012t
Now divide both sides by -.00012 to get t = 20,944 years
Answer: a) 
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Number of red marbles = 3
Number of yellow marbles = 4
Number of green marbles = 6
Total number of marbles = 3 +4 +6 = 13
a) the marble is red?
Probability of getting a red marble = 
b) the marble is not yellow?
Probability of not getting yellow = 
c) the marble is either red or green?
Probability of getting either red or green = P(red) + P(green) =
d) the marble is neither red nor green?
Probability of getting neither red nor green = P(getting yellow) = 
Hence, a) 
Answer: The answer is 
Step-by-step explanation: Given that a glass bottle is filled with oil weighs 590 grams. After that, Sophia uses 200 millilitres of oil and then the bottle weighs 400 grams.
Therefore, the weight of the oil that Sophia uses = 590 - 400 = 190 grams.
That is, 190 grams = 200 millilitres, so

So, the relation between the weight 'M' of the bottle of oil, in grams, is a function of 'V', the volume of oil Sophia used is given by

Answer:
The expression used to represent g(x) as inverse of f(x) is 
Option B is correct.
Step-by-step explanation:
We are given:

We need to find the expression that could be used to verify g(x) is the inverse of f(x).
We know that
is inverse of function
So placing value of f(x) in g(x)

So, the expression used to represent g(x) as inverse of f(x) is 
Option B is correct.
We can also solve to prove that 
