Answer:
a=-1
b=-9
c=9
d=3
e=3
f=2
g=1.5
Step-by-step explanation:
Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
Answer:
The probability associated with the range lethal morphine blood levels is 0.9902.
Step-by-step explanation:
Let <em>X</em> = lethal blood concentration of morphine.
The random variable <em>X</em> is normally distributed with parameter <em>μ</em> = 2.5 μg/ mL and <em>σ</em> = 0.95 μg/ mL.
Compute the probability of <em>X</em> within the range 0.05 to 4.95 μg/ mL as follows:

*Use a <em>z</em>-table for the probability.
Thus, the probability associated with the range lethal morphine blood levels is 0.9902.
We are asked in the problem to determine the number of quarters that are needed to complete 4975 units given the equation y = x6 − 25x4 + 199x2 where y is the number of manufactured units and x is the number of quarters needed.
substituting y = 4975, we find x. <span>x is readily found using calculator.</span>
The fifth term of the geometric sequence would be 0.972