First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A
To solve this, we are going to use the compound interest formula:

where

is the final amount after

years

is the initial investment

is the interest rate in decimal form

is the number of times the interest is compounded per year
For the first 4 years we know that:

,

,

, and since the problem is not specifying how often the interest is communed, we are going to assume it is compounded annually; therefore,

. Lest replace those values in our formula:




Now, for the next 6 years the intial investment will be the final amount from our previous step, so

. We also know that:

,

, and

. Lets replace those values in our formula one more time:




We can conclude that Collin will have <span>£3691.41 in his account after 10 years.</span>
Answer:
Option c (Upper tailed) is the correct choice.
Step-by-step explanation:
Given that:
The average attendance is:
= 74,900
We will have to test:
⇒ 
or,

Verses,
⇒ 
or,

The other given alternatives aren't connected to the given scenario. So the above is the correct one.
The interest on the first monthly payment is ...
I = Prt
I = 110,000*7.5%*(1/12)= 687.50
For the first payment, the interest is
$687.50
_____
The time period for the interest rate calculation is 1/12 year.
<span>(x – 8)² + (y – 9)² = 3
(x – 8)² + (y – 9)² = 14
</span>are the correct answers