Add more of the liquid because the length is more redemption.
The total energy (also called mechanical energy) is the sum of the kinetic energy and potential energy:

For this pendulum, we see that at t=0.60 s the total energy is TE=0.918 J while the potential energy is 0.054 J, so the kinetic energy (the missing value in the table) is
A perpetual motion machine is (as the name implies) a machine that moves perpetually; it never stops. Ever. So if you created one today and set it going, it would keep on going until the Big Freeze<span>. Calling that “a long time” is an understatement of epic proportions</span>
Answer:
r = 4.44 m
Explanation:
For this exercise we use the Archimedes principle, which states that the buoyant force is equal to the weight of the dislodged fluid
B = ρ g V
Now let's use Newton's equilibrium relationship
B - W = 0
B = W
The weight of the system is the weight of the man and his accessories (W₁) plus the material weight of the ball (W)
σ = W / A
W = σ A
The area of a sphere is
A = 4π r²
W = W₁ + σ 4π r²
The volume of a sphere is
V = 4/3 π r³
Let's replace
ρ g 4/3 π r³ = W₁ + σ 4π r²
If we use the ideal gas equation
P V = n RT
P = ρ RT
ρ = P / RT
P / RT g 4/3 π r³ - σ 4 π r² = W₁
r² 4π (P/3RT r - σ) = W₁
Let's replace the values
r² 4π (1.01 10⁵ / (3 8.314 (70 + 273)) r - 0.060) = 13000
r² (11.81 r -0.060) = 13000 / 4pi
r² (11.81 r - 0.060) = 1034.51
As the independent term is very small we can despise it, to find the solution
r = 4.44 m
Answer:
zero or 2π is maximum
Explanation:
Sine waves can be written
x₁ = A sin (kx -wt + φ₁)
x₂ = A sin (kx- wt + φ₂)
When the wave travels in the same direction
Xt = x₁ + x₂
Xt = A [sin (kx-wt + φ₁) + sin (kx-wt + φ₂)]
We are going to develop trigonometric functions, let's call
a = kx + wt
Xt = A [sin (a + φ₁) + sin (a + φ₂)
We develop breasts of double angles
sin (a + φ₁) = sin a cos φ₁ + sin φ₁ cos a
sin (a + φ₂) = sin a cos φ₂ + sin φ₂ cos a
Let's make the sum
sin (a + φ₁) + sin (a + φ₂) = sin a (cos φ₁ + cos φ₂) + cos a (sin φ₁ + sinφ₂)
to have a maximum of the sine function, the cosine of fi must be maximum
cos φ₁ + cos φ₂ = 1 +1 = 2
the possible values of each phase are
φ1 = 0, π, 2π
φ2 = 0, π, 2π,
so that the phase difference of being zero or 2π is maximum