Answer:
<em> How many devices should be manufactured each hour to minimize average cost?</em>
21,909
<em>What is the resulting average cost of a device?</em>
$204
<em>How does the average cost compare with the marginal cost at the optimal production level?</em>
The average cost exceeds the marginal cost in $0.18
Step-by-step explanation:
The average cost A(x) equals the total cost C(x) divided by the number x of units produced in a given period. So
How many devices should be manufactured each hour to minimize average cost?
Taking the first derivative A'(x) with respect to x
The points where A'(x) = 0 (critical points) are
So, x=21,908.9023 and x = -21,9023 are the two critical points.
To find out which one is a minimum we take the second derivative A''(x)
and A''( 21,908.9023) > 0 , so x = 21,908.9023 is a minimum.
Given that x must be an integer
x = 21,909
is the number of units that minimizes the average cost.
What is the resulting average cost of a device?
It would be <em>A(21,909):</em>
How does the average cost compare with the marginal cost at the optimal production level? Find how much they differ.
<em>The marginal cost is </em>
<em>C'(x) = 160 + 0.002x
</em>
hence
C'(21,909) = 160 + 0.002(21909) = $203.82
and the average cost exceeds the marginal cost in
204 - 203.82 = $0.18
at the optimal production level.