Answer:
H+/PO-4^-2
Explanation:
hydrogen has dissolved completely
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s
Answer:
( About ) 0.03232 M
Explanation:
Based on the units for this reaction it should be a second order reaction, and hence you would apply the integrated rate law equation "1 / [X] = kt + 1 / [
]"
This formula would be true for the following information -
{
= the initial concentration of X, k = rate constant, [ X ] = the concentration after a certain time ( which is what you need to determine ), and t = time in minutes }
________
Therefore, all we have left to do is plug in the known values. The initial concentration of X is 0.467 at a time of 0 minutes, as you can tell from the given data. This is not relevant to the time needed in the formula, as we need to calculate the concentration of X after 18 minutes ( time = 18 minutes ). And of course k, the rate constant = 1.6
1 / [X] = ( 1.6 )( 18 minutes ) + 1 / ( 0.467 ) - Now let's solve for X
1 / [X] = 28.8 + 1 / ( 0.467 ),
1 / [X] = 28.8 + 2.1413...,
1 / [X] = 31,
[X] = 1 / 31 = ( About ) 0.03232 M
Now for this last bit here you probably are wondering why 1 / 31 is not 0.03232, rather 0.032258... Well, I did approximate one of the numbers along the way ( 2.1413... ) and took the precise value into account on my own and solved a bit more accurately. So that is your solution! The concentration of X after 18 minutes is about 0.03232 M
41.083 atm is the difference between the ideal pressure (as predicted by the ideal gas law) and the real pressure (as predicted by the van der Waals equation.
Explanation:
Data given for argon gas:
number of moles = 1 mole
volume = 0.5 L
Temperature = 19 degrees or 292.15 K
a= 1.345 (L2⋅atm)/mol2
b= 0.03219L/mol.
R = 0.0821
The real pressure equation given by Van der Waals equation:
P =( RT ÷ Vm-b) - a ÷ Vm^2
Putting the values in the equation:
P = (0.0821 x 292.15) ÷(0.5 - 0.03219) - 1.345÷ (0.5)^2
= 23.98÷0.4678 - 1.345 ÷0 .25
= 51.26 - 5.38
= 45.88 atm is the real pressure.
The pressure from the ideal gas law
PV =nRT
P =( 1 x 0.0821 x 292.15) ÷ 0.5
= 4.797 atm
the difference between the ideal pressure and real pressure is
Pressure by vander waal equation- Pressure by ideal gas law
45.88 - 4.797
= 41.083 atm.is the difference between the two.
Fractional distillation is a method for separating a liquid from a mixture of two or more liquids. For example, liquid ethanol can be separated from a mixture of ethanol and water by fractional distillation. This method works because the liquids in the mixture have different boiling points.