Answer:
Energy would be absorbed.
Explanation:
Lattice energy is defined as the energy required to break apart an ionic solid and convert its component atoms into gaseous ions. That is what you're doing in:
KCl (s) → K⁺(g) + Cl⁻(g)
The energy you require to obtain this reaction is 701 kJ/mol. As the value is positive, <em>energy would be absorbed.</em>
<em />
I hope it helps!
Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL
Answer:
0.0164 g
Explanation:
Let's consider the reduction of silver (I) to silver that occurs in the cathode during the electroplating.
Ag⁺(aq) + 1 e⁻ → Ag(s)
We can establish the following relations.
- 1 A = 1 C/s
- The charge of 1 mole of electrons is 96,468 C (Faraday's constant)
- 1 mole of Ag(s) is deposited when 1 mole of electrons circulate.
- The molar mass of silver is 107.87 g/mol
The mass of silver deposited when a current of 0.770 A circulates during 19.0 seconds is:
