Amount of money paid by Jeremy as rent and maintenance of shop per month = $1500
Cost of raw materials and manufacturing per month = $6000
Total cost that Jeremy has to spend per month = (1500 + 6000) dollars
= 7500 dollars
Number of individual chocolates sold = 2400
Number of chocolates sold in boxes = 50 boxes
= (12 * 50) chocolates
= 600 chocolates
Then
Total number of chocolates sold by Jeremy = 2400 + 600
= 3000
Now
Price of each chocolate = 7500/3000 dollars
= 75/30 dollars
= 5/2 dollars
= 2.5 dollars
Price of 600 chocolates = 600 * (5/2) dollars
= 300 * 5 dollars
= 1500 dollars
Price of 12 chocolates = (1500/600) * 12
= 15 * 2
= 30 dollars
Then
We can say that each box of chocolate should be sold at $30. All the loose chocolates should be sold at $2.5 each.
y = 25 + 0.15x is the equation for relating the cost y to the number of miles x that you drive the car
<em><u>Solution:</u></em>
Let "y" be the total cost of car rental
Let "x" be the number of miles you drive the car for more than 100 miles
<em><u>A car rental firm has the following charges for a certain type of car:</u></em>
$25 per day with 100 free miles included, $0.15 per mile for more than 100 miles
<em><u>Suppose you want to rent a car for one day, and you know you'll use it for more than 100 miles</u></em>
Therefore,
Car is rented for one day
You will use it for more than 100 miles
Therefore, equation is framed as:
Total cost = $ 25 + 0.15(number of hours)

Thus the equation for relating the cost y to the number of miles x that you drive the car
Just add the new paycheck to the old balance:
350.25 + 545.95 = $896.2
Answer:
Nina is right: 9 baskets
36: 1 2 3 4 6 <u>9</u> 12 18 36
27: 1 3 <u>9</u> 27
18: 1 2 3 6 <u>9</u> 18