Answer:
Z-Mart purchased $3,000 worth of merchandise on credit. Transportation costs were an additional $100, paid cash to the cartage company on delivery. Z-Mart returned $300 worth of merchandise and paid the invoice on time, and took a 2% purchase discount. The amount of this payment was <u>$2744</u>
Explanation:
Purchases excluding freight $3,000
Less:Goods returned -$300
Add:freight charges $100
Net Purchases $2,800
Less:Discount on payment($2,800*2%) -$56
Net cash paid $2,844
Answer:
1.Since there is spare capacity in the consumer division, the acceptable transfer prices are variable cost per unit - market price per unit
i.e. $104-$150
The transfer price should be set in between the two. However, $150 is an appropriate price
2. Income will increase as follows:
Consumer Division = (115-104)*2880 = $31,680
Commercial Division = (150-115)*2880 = $100,800
Company = $132,480
3) check the attached file
4.Income will increase as follows:
Consumer Division = (126-104)*2880 = $63,360
Commercial Division = (150-126)*2880 = $69,120
Company = $132,480
Explanation:
check attached files for explanation well detailed.
Answer: His district manager may be influenced by <u><em>availability bias. </em></u>
Explanation:
Availability bias may influence his manager because the district manager has this information in his recent memory. He may consider this to be an accurate description of Otis's behavior all of the time, and not just in recent times. Since everything has occurred since the last evaluation he may be judged solely on these actions and not of his overall actions and work ethic in the past.
There are several ways to avoid availability bias such as:
- Set high standards
- Build a diverse team
- Utilize your network
- Seek input from your team
Answer:
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Explanation:
given data
total cost = $9,000
consists = 600 units
overhead apply = $3,000
overhead rate = 75% of direct labor
solution
we get here Direct Labor that is
Direct Labor = 
Direct Labor = $4000
and we apply here Total Cost that is
Total Cost = direct material + overhead + Direct Labor ..........1
put here value
$9,000 = direct material + $3,000 + $4,000
solve it we get
direct material = $2,000
so correct answer is B. $2,000
Hello. You forgot to provide the answer options. The options are:
"A) value of all goods and services produced in the economy this year B) This years prices C) value of all foods and services produced in the economy this year D) the base year's prices E) bought by consumers"
Answer:
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.
Explanation:
GDP deflator is an economic term that means "implicit price deflator". This term is defined as the price measure for any and all goods and services produced within the country, in the year in question. GDP, in turn, is directly related to this, since it represents the monetary value that each of these goods and services produced during that same year.
The GDP deflator is directly related to the CPI, which is another economic term intended to represent the consumer price index. Through the CPI, the GDP deflator is able to measure the inflation or deflation that occurred in the national economic sector for a given year.
The GDP deflator for this year is calculated by dividing the value of all goods and services produced in the economy this year using this years prices by the value of all foods and services produced in the economy this year using the base year's prices and multiplying by 100. However, the CPI reflects only the prices of all goods and services bought by consumers.