I think the answer is m2+1. Hope this helps. :)
Answer:
Step-by-step explanation:
The parameters given are;
The amount Mary earns annually = $28,000
The amount Mary grossed during a week = $655.58
The amount Mary had sold during the week to make the amount grossed during the week = $1673.19
Given that Mary makes $28,000 per year
Therefore;
The amount Mary earns per week = Amount earned per year/52
The amount Mary earns per week = $28,000/52 = $538.46
The amount extra she made on commission = $655.58- $538.46= 1$117.12
The commission rate = Commission earned/(Amount of merchandise sold)×100
The commission rate = 117.12/1673.19 × 100 = 6.99%
Her commission rate = 6.99%
Assuming yo meant
4(3b+2)²=64
divide both sides by 4
(3b+2)²=16
sqrt both sides
remember to take positive and negative roots
3b+2=+/-4
minus 2 both sides
3b=-2+/-4
divide by 3
b=(-2+/-4)/3
b=(-2+4)/3 or (-2-4)/3
b=2/3 or -6/3
b=2/3 or -2
A is answer
Card P's balance increased by $3.43 more than Card Q's balance. The accumulated total on Card P over the 4 years is $1080.70 and the accumulated total of Card Q is $1,206.28. Based on the principal outlay however, Card P would have netted a higher interest over Card Q when the principal is subtracted from the accumulated value. (For eg. Card P accumulated value $1080.70 less Principal $726.19 equals $354.51).The interests over the 4 years period would be $354.51 and $351.08 respectively, hence Card P having an increase in balance of $3.43 over Card Q.