Answer:25,000 in 12 years = 25,000*(1.09)^12= $70,316
Value of $7,500 deposits in 6 years
Use financial calculator and input these values
N=6
PV=0
PMT=7,500
I=9
Compute FV= 56,425, after this
PV= 56,425
PMT= 15,000
I=9
N=6
Compute FV=$ 207,480
We will have (207,480+ 70,316) = $277,796 in 12 years to start our business.
Explanation:
Answer:
The answer is E.
Explanation:
Total payment from customers is:
$537,400 + $737,500
= $1,274,900
Weighted average delay from customer A is:
($537,400/$1,274,900) x 3
=1.26 days
Weighted average delay from customer B is:
($737,500/$1,274,900) x 1
=0.58 day
Therefore, total weighted average delay is:
1.26 days + 0.58 day
=1.84days
Answer:
Poor
Explanation:
Automation has made certain jobs redundant and machines can now carry out most of the functions usually carried out by labour. As a result, the prospects for many types of jobs is low
Answer:
6,250 units; 7,000 units
Explanation:
Given that,
Fixed costs for proposal A = $50,000
Fixed costs for proposal B = $70,000
Variable cost for A = $12.00
Variable cost for B = $10.00
Revenue generated by each unit = $20.00
Let x be the number of units at break even point,
(a) Condition for break-even point in units:
Total cost = Total revenue
Fixed cost + Variable cost = (Number of units × Revenue generated by each unit)
50,000 + 12x = 20x
50,000 = 8x
6,250 = x
(b) Condition for break-even point in units:
Total cost = Total revenue
Fixed cost + Variable cost = (Number of units × Revenue generated by each unit)
70,000 + 10x = 20x
70,000 = 10x
7,000 = x