If Victoria puts 200 dollars a savings account she will earn 1.05 for x amount of time.<span>
</span>
Answer:
A)196J
B)-208J
C)3467J
Step-by-step explanation:
We are given that a 20 kg cylindrical mass is dropped onto the mat from a height of 1 m above the mat. During the impact, the cylinder’s vertical velocity reaches zero at the instant the mat has compressed to only 4 cm thick.
So, The Mat gets compressed by : 10cm - 4 cm = 6 cm=0.06 m
a)
Using Conservations of energy
Potential energy at the top = Kinetic energy at the point before touching the surface
Kinetic energy = mgh= 
b)
Work done by the mat do to stop the fall of the cylinder =
C)
Work done=

F=3467J
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm
Answer:
Adam is 8.
Step-by-step explanation:
28-20=8
Can I get brainliest? Working on next rank.