Answer:
A) 964,286
B) 14
C) 750,000
Explanation:
The portfolios expected return = (0.5 x $70,000) + (0.5 x $200,000) = $35,000 + $100,000 = $135,000
If the risk free investment yields 6% per year, and you require a risk premium of 8%, then the total interest rate that the portfolio yields must be 6% + 8% = 14%
you will be willing to pay: $135,000 / 14% = $964,286 for the portfolio
if the risk premium increase by 4%, then the price of the portfolio will decrease to: $135,000 / 18% = $750,000
Answer:
The total deductible amount of these expenditures is $450.
Explanation:
Half of any cost of meals and entertainment to which business discussion is associated and appropriate records kept is allowed to be deducted.
Since it is only tickets to the opera with a client following a business meeting that meet this condition, 50% of the total amount of $900 which is $450 is deductible.
Puppies :D
I can explain this because this is how or entire country should be ran. Puppies are answers to everything. Don't @ me. ;)
Just by looking at the answer you can take out D because C already offers no tax and 5% off, do C is better than D, so we only have to do t math for A, B, and CA is 800 plus tax, with $75 back800×1.05 (because it's 5% tax) -75 =$765B is 800×.90 (because 10% off means he's paying 90%)×.05=$756C is 800×.95 (because 5% off means he's paying 95%) =760A=765B=756C=760So B is the best deal
:)
Answer:
The total cost of quality the manager should use to report the costs in the internal failure cost category is $297,000
Explanation:
The computation of the internal failure cost is shown below:
= Rework cost + Cost of rejected units
= $257,000 + $40,000
= $297,000
The cost of internal failure includes both the cost of rework and the rejected units.
The other information which is given in the question is not relevant. Hence, ignored it as it would not be considered and thus not taken in the computation part.