Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%
Answer:
A particular product line is most likely to be dropped when:
- its total fixed costs are more than its contribution margin
- its variable costs are more than its fixed costs
- its unavoidable fixed costs are more than its contribution margin.
Explanation:
The aim of every producer is to maximize profit and to make this possible, the cost of producing a particular product should fall below the contribution margin.
In the case that the gross profit is always negative due to high cost of production, further production should be discouraged.
The decision to drop a particular product line is usually reached when:
- Its total fixed costs are more than its contribution margin: Here, the company will run at a loss. It is sustainable to continue production..
- Its variable costs are more than its fixed costs: This is also an unfavorable situation that does not sustain mass production. Therefore, further production should discontinue.
- its unavoidable fixed costs are more than its contribution margin: At this rate, profit cannot be maximized. It is a lose-lose situation for the company.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
C) Work teams generate positive synergy through coordinated effort.
Explanation:
<u><em>Work teams is a team formed with number of individuals working for the same goal, who posses different talents and values, and joint together, providing a positive synergy in the team, towards the common goal.</em></u>
Work teams are focused and for reaching the goals, distribute the work among themselves through a facilitator, who is said to lead the work team, in the process of achieving a common goal.
Therefore, correct statement is:
Statement C
Answer:
Inelastic
Explanation:
Elasticity of demand = percentage change in quantity demanded / percentage change in price
percentage change in quantity demanded =
35,000 - 40,000/40,000 = -0.125 = -12.5%
percentage change in price = $10 - $8 / $8 = 0.25 = 25%
Elasticity = -12.5%/25%= -0.5
Demand is inelastic because the elasticity of demand is a less than 1.
Elasticity of demand measures how quantity demanded changes when price change.
Demand is inelastic when a change in price has no effect on quantity demanded. Inelastic demand has a value of less than 1 .
Demand is elastic if a change in price has an effect on quantity demanded. Elastic demand has a value of more 1
Unitary elastic is when a change in price has the same proportional effect on a change in quantity demanded. Unitary elastic demand has a value of 1.