<span>This would likely reduce the unemployment rate for many states, including the entire nation. Making this info available at one place, rather than across thousands of website, would make things easier for potential employees to find these opportunities.</span>
Manufacturing overhead is consists of indirect materials, indirect labor, and other indirect costs. To solve the problem, a portion of manufacturing income statement looks like this:
Direct material -----------------------$90,000
Direct labor ---------------------------$140,000
Manufacturing overhead--------________
Total cost to manufacture $300,000
Add: Work in process, beg $ 25,000
Less: Work in process, end $ 18,210
Cost of goods manufactures---$ 306,790
So, to solve the (?) in the above format, manufacturing overhead (MO) is derived as follows:
MO = Cost to manufacture - prime cost
= $300,000 - ($140,000 + $90,000)
= $70,000
Thus, manufacturing overhead is $70,000.
Answer:
b) Heightened global competition
Explanation:
Since in the question it is mentioned that working as a distributor of an automative part i.e. based on the Ohia diversifies its business operations in China. Also the employees and the management are working with this division and taking the classes on the chinese culture and their customs in order to feel comfortable
So this scenario represents that the global competition is on the peak
Therefore the option b is correct
Answer:
a) YTM = 9.8%
b) realized compound yield is 9.9%
Explanation:
a) PMT = 80
par value FV = 1000
coupon rate = 8%
curent price PV = 953.1
years to maturity n = 3
Yield to maturity (YTM) =
=
= 9.8%
b) r2 = 10% = 100%+10%=1.1
r3 = 12% = 100%+12%=1.12
Realized compound yield:First, find the future value (FV. of reinvested coupons and principal
FV = ($80 *1.10 *1.12) + ($80 * 1.12) + $1080 = $1268.16
let a be the rate that makes the future value $1268.16
953.1(1+y)³ =$1268.16
(1+y)³=1.33
1+y=1.099
y = 0.099 = 9.9%