Speed = distance / time
30 = d / 2.5
30 * 2.5 = d
75 = d
40 = d / 1.875
40 * 1.875 = d
75 = d
50 = d / 1.5
50 * 1.5 = d
75 = d
60 = d / 1.25
60 * 1.25 = d
75 = d
24 = 75 / time
time = 75/24
time = 3.125 hours
Are there choices? I would say 4x1x3, or 12 options after the color is chosen.
If he worked 5 hours and his rate is $14/hr, then he earned a total of $70.
He mailed 300 postcard, so each postcard mailed is $0.2333..
BTW, i actually think the question is incomplete, so this may actually be a wrong answer.
Molly would need 43 feet of fencing to fence the area.
Step-by-step explanation:
We can see that the area is in the form of a right-angled triangle. Since only two sides of the triangle is given, we could utilise Pythagoras theorem to our advantage to find out the third side.
In Δ ABC
AB² (base) + AC² (perpendicular) = BC² (hypotenuse)
Substituting the values of AB as 10 feet and BC as 18 feet
AC²= BC²- AB
²
∴AC²= 224
∴AC= 14.96 cm
Amount of fence required by molly would equal perimter of the area.
⇒The perimeter of the area would equal AB+BC+AC
⇒Summing up the values of AB, AC and BC
Perimeter= 10+14.96+18= 42.96 feet which is about 43 feet
Hence, Molly would require 43 feet of fencing.