First you should know that there is seven oxygen atoms in one Mn2O7
So
2.00 moles of Mn2O7 contain 14.00 moles of oxygen...
Then you multiply this no. with Avagadro no....
from formula
Number of moles= no. of particles/avagadro's no..
14.00×6.02×10²³=84.28 atoms of oxygen...
Sedimentary rock can be minazute by adding more heat n pressure
Answer:
An airplane
Explanation:
An airplane because of its position .
Answer:
The vinegar is not enough to neutralize the pool.
Explanation:
The [OH⁻] in the pool is 1.0x10⁻¹mol / L. To know how many moles of OH⁻ are in the solution, you must calculate volume of the pool thus:
V(pool) = πr²h
<em>Where r, radius is d/2 = 12m/2 = 6m and h is deep of the pool = 10m
</em>
V(pool) = π(6m)²*10
V(pool) = 1131m³
As 1m³ = 1000L:
1131m³ × (1000L / 1m³) = 1131000L in the pool.
And moles of OH⁻ are:
1.0x10⁻¹mol / L ₓ 1131000L = 131100 moles of OH⁻ are in the pool
The neutralization of OH⁻ with H⁺ is:
OH⁻ + H⁺ → H₂O
<em>That means to neutralize the pool you must add 131100 moles of H⁺.
</em>
The H⁺ concentration in a vinegar pH = 2 is:
pH = -log [H⁺]
2 = -log [H⁺]
1x10⁻²M = [H⁺]
4L are just 4x10⁻² moles of [H⁺]. As you need 131100 moles of H⁺:
<h3>The vinegar is not enough to neutralize the pool.</h3>