Answer:
actual investment = $1560000
actual investment = $1710000
actual investment = $1360000
and
planned investment = $1500000
Explanation:
given data
producing goods = $4,060,000
new equipment = $1,500,000
inventory in warehouse = $500,000
to find out
actual investment and planned investment
solution
first if sell at = $3850000
unplanned investment is = producing goods - sell
unplanned investment = $4,060,000 - $3850000
unplanned investment = $60000
so
actual investment = planned investment + unplanned investment
actual investment = $1,500,000 + $60,000
actual investment = $1560000
and
next if actually sells is = $4,000,000
unplanned investment = $4,060,000 - $4,000,000
unplanned investment = $210,000
so
actual investment = planned investment + unplanned investment
actual investment = $1,500,000 + $210,000
actual investment = $1710000
and
next if actually sells is = $4,200,000
unplanned investment = $4,060,000 - $4,200,000
unplanned investment = $140,000
so
actual investment = planned investment + unplanned investment
actual investment = $1,500,000 + $140,000
actual investment = $1360000