Answer:

Step-by-step explanation:
The exponential function is often used to model natural growing or decaying processes, where the change is proportional to the actual quantity.
An exponential decaying function is expressed as:

Where:
C(t) is the actual value of the function at time t
Co is the initial value of C at t=0
r is the decaying rate, expressed in decimal
The concentration of the pollutants starts at Co=5 mg/lt. We also know the pollutant reduces its concentration by 10% each hour. This gives us a value of r = 10% / 100 = 0.1
Substituting into the general equation:

Operating:

To find the number of possible combinations, you multiple the possible number of outcomes for each category together. For example, there are 5 choices of pastries, 4 choices of drinks, and 2 newspaper choices, so normally there are 5 x 4 x 2=40 possible combinations. Without a muffin, these numbers would change to 4 x 4 x 2=32. The difference would be 8 possible options, so choice C.
The total cost of the factory will be the sum of its variable costs and it's fixed costs. The factory has fixed costs of $53,900 and variable costs of $12.50 per unit produced. Let
be the number of toy's produced by this Toby's Tiny Toys, then the total variable costs will be
. From this information we can gather that the cost function for this factory is,

On the other hand, if we let
be the number of toys sold, we can gather that at the selling price of 16.50, the revenue function will be ,

Toby's Tiny Toys will reach their break even point when the total costs are equal to the total revenue. At this break even point ,we have that

The company has to sell 134 750 units to break even.
Answer: D. 15
Step-by-step explanation:
Given : The revenue each season from tickets at the theme part is represented by
.
The cost to pay the employees each season is represented by
.
From the given graph , we can see that at 4th season, the profit = 15
Hence, the estimated profit after four seasons. =15
Answer:
<h3>B.

</h3>
Step-by-step explanation:
CPI stands for Consumer Price Index, which is the measure of average prices to goods and services.
So, in this case, we have to find the average price for the given basket in year 2.
We know that in year 2, a toothbrush tube costs $1.25 and a tube of toothpaste costs $2.10. If we have 5 toothbrushes and 2 tubes of toothpaste, the total cost would be

Now, the CPI would be the sum of these costs

Therefore, the Consume Price Index for this basket of goods is
B. 