Answer:
Joy definitely does have enough soup for 22 people.
Step-by-step explanation:
Upper Bound: 285ml turn it to 0.285 L 10÷2=5
280ml :
Lower Bound: 275ml turn it to 0.275 L
Upper Bound: 6.75 L 0.5÷2=0.25
6.5 Litters :
Lower Bound:6.25 L
6.75÷0.275=24.54 or 25
6.25÷0.285=21.92 or 22
For 5 sodas sold, there are 9 teas sold
the ratio is tea: soda, or 9:5
B) 9:5 is your answer
hope this helps
<span>Given data shows that 1/3 time less time for fans to exit a game as it does for them to enter and find their seats.
Ingress for the stadium = 3,000 fans per hour
Ingress rate = (1 - 1/3) x Egress rate = 2/3 Egress rate
Egress rate = 3/2 ingress rate = 3/2 x 6,000 = 9,000 fans per hour</span>
Answer:
He must get 33 hits in his next 46 times at bat to finish the year with a .400 batting average
Step-by-step explanation:
The player has already batted 134 times and will still bat 46 times. So in the end of the year, he is going to have 134 + 46 = 180 at bats.
How many hits does he need to have to hit .400?
This is 40% of 180, which is 0.4*180 = 72.
He has already 39 hits, so in his next 46 at bats, he will need 72 - 39 = 33 hits.