answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
love history [14]
2 years ago
13

A machine produces 268 bolts in 28 minutes. At the same rate, how many bolts would be produced in 21 minutes?

Mathematics
2 answers:
iren2701 [21]2 years ago
8 0
268 / 28 = 9.57

9.57 x 21 = 201

Therefore, the answer is 201.
eduard2 years ago
7 0
I think 201.6 is you answer since 268 divided by 28 = 9.6
and 9.6*21=201.6 ok
You might be interested in
A craftsman can sell 10 jewelry sets for $500 each. He knows
liraira [26]

Answer:15

Step-by-step explanation:

Given

Craftsman sell 10 Jewelry set for $500 each

For each additional set he will decrease the price by $ 25

Suppose he sells n set over 10 set

Earning=\text{Price of each set}\times \text{no of set}

Earning =(500-25n)(10+n)

E=5000+500n-25n^2-250n

differentiate to get the maximum value

\frac{dE}{dn}=-50n+250

Equate \frac{dE}{dn} to get maximum value

-50n+250=0

n=\frac{250}{50}

n=5

Thus must sell 5 extra set to maximize its earnings.

5 0
2 years ago
In a (blank),one ratio compares a part to a whole
Verdich [7]

Answer:

In a part-to-whole ratio, one ratio compares a part to a whole.

3 0
2 years ago
A freight carrier charges $0.57 for a package weighing up to one ounce plus and additional $0.32 for each additional ounce or fr
kherson [118]

We have to write an equation that uses this info so we can find the cost to ship that package. However, the package weight is given to us in grams and we need it in ounces. So first thing we are going to do is convert that 224 g to ounces. Use the fact that 1 g = .035274 ounces to convert. 224g*\frac{.035274oz}{1g}. Do the multiplication and cancel out the label of grams and we have 7.901376 ounces. Ok. We know that it costs .57 to mail the package for the first ounce. We have almost 8 ounces. So no matter what, we are paying .57. For each additional ounce we are paying .32. The number of .32's we have to spend depends upon how much the package goes over the first ounce. For the first ounce we pay .57, then for the remaining 6.901376 ounces we pay .32 per ounce. Our equation looks like this: C(x) = .32(6.901376) + .57 and we need to solve for the cost, C(x). Doing the multiplication we find that it would cost $2.78 to ship that package.

3 0
2 years ago
Write the perimeter of the floor plan shown as an algebraic expression in x.
Nimfa-mama [501]
The perimeter is the sum of the enclosing side.

From the figure, the perimeter is
P = 11 + (x-2) + (11-3) + [(x-2) - (x-11)] + (x-11)
   =  11 + x - 2 + 8 + 9 + x - 11
   = 2x + 15

Answer:  2x + 15

5 0
2 years ago
Atley, Bradley, Cursen, and Drake are the married names of Kermit, Leonard, Marlene, and Norma. Read the clues to find each pers
vodka [1.7K]
This is how the chart will look like:
              Kermit          Leonard           Marlene         Norma
Atley

Bradley

Cursen 

Drake

1. Drake is Bradley's sister.
2. Cursen is Atley's brother
3. Norma and Drake are not related
<span>4. Kermit is a year older than Bradley
</span>
Drake is a girl (1), but she is not related to Norma(3), So she is Marlene.
1) MARLENE DRAKE

Drake and Bradley are related; Norma is not related to them(3). Norma can either be Atley or Cursen. But, Cursen is Male. So, Norma is NORMA ATLEY

Remaining family names are Bradley and Cursen. Kermit is not a Bradley, so he is KERMIT CURSEN. That leaves LEONARD BRADLEY.

 
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On Friday, Kelsey went to a local carnival. She bought a pretzel for $5 and played three games. On Saturday, Kelsey went back to
    5·2 answers
  • Let h(x) = 6x/cos x<br><br> Find h'(0)
    6·2 answers
  • Line segment SU is dilated to create S'U' using point Q as the center of dilation.
    7·2 answers
  • One slice of cheese pizza contains 310 calories. A medium-size orange has one-fifth that number of calories. How many calories a
    7·2 answers
  • Mick paid $2.94 in sales tax on an item that cost $42.00 before tax. At that rate, how much would he paying sales tax before an
    13·1 answer
  • What is the remainder in the synthetic division problem below?
    6·2 answers
  • Hailey has a rectangular bedspread that measures 890 cm by 2891 cm. She wants to sew a fringe around the edge of the bedspread.
    7·2 answers
  • The coordinates of the points below represent the vertices of a rectangle.
    12·2 answers
  • B is two fifths of c 4a = 3c work out the ratio a:b:c give your answer in its simplest form where a, b and c are integers
    11·1 answer
  • Nadia wants to enclose a square garden with fencing. It has an area of 141 square feet. To the nearest​ foot, how much fencing w
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!