Answer:
The answer is C
Explanation:
This is an interest expense.
In accounting, the rule is as follows:
Debit side increases asset and expenses while credit side decreases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
Credit side decreases asset and expenses while credit side increases liability, shareholders' equity and sales or revenue.
2 points on $400,000 means the interest charge is 2 percent on $400,000.
So we have 0.02 x $400,000
$8,000.
It will be a debit side because it is an increase in expense.
Answer:
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Explanation:
given data
bake bread sold = $3.00
flour sold = $1
sells to consumer = $2.00
to find out
what is the effect on GDP
solution
we get GDP that is increase is express as
Increase in GDP = flour sold + ( bake bread sold - flour sold ) + sells to consumer ..................1
put here value we get by equation 1
Increase in GDP = $1 + ( $3 - $1 ) + $2
Increase in GDP = $5
correct option is b. GDP increases by $5.00
Answer:
a. Compute the standard error of the sample mean for HRC.
- mean = 502
- standard deviation = 100
- sample size = 60
- standard error = 100 / √60 = 12.9
b. What is the chance HRC finds a sample mean between $477 and $527?
P(477 ≤ X ≤ 527) = P(477 ≤ X - 502 ≤ 527 - 502)
= [(477 - 502) / 12.9] ≤ [(X - 502) / 12.9] ≤ [(527 - 502) / 12.9]
since (X - 502) / 12.9 = z, then
= -1.938 ≤ z ≤ 1.938
so P(477 ≤ X ≤ 527) = P(-1.938 ≤ z ≤ 0) + P(0 ≤ z ≤ 1.938)
z = 1.4662
P(477 ≤ X ≤ 527) = 0.4718 + 0.4718 = 0.9436
c. Calculate the likelihood that the sample mean is between $492 and $512.
P(492 ≤ X ≤ 512) = P(492 ≤ X - 502 ≤ 512 - 502)
= [(492 - 502) / 12.9] ≤ [(X - 502) / 12.9] ≤ [(512 - 502) / 12.9]
since (X - 502) / 12.9 = z, then
= -0.775 ≤ z ≤ 0.775
so P(477 ≤ X ≤ 527) = P(-0.775 ≤ z ≤ 0) + P(0 ≤ z ≤ 0.775)
z = 0.4906
P(477 ≤ X ≤ 527) = 0.2844 + 0.2844 = 0.5688
d. What is the probability the sample mean is greater than $550?
P(550 ≤ X) = P(550 - 502 ≤ X - 502)
= P(48/12.9 ≤ z)
= P(3.72 ≤ z)
= 0.5 - P(0 ≤ 3.72 ≤ z)
= 0.5 - 0.5 = 0
Answer: Ethical Obligations and Decision-Making in Accounting-The Heading is devoted to helping students cultivate the ethical commitment needed to ensure that their work meets the highest standards of integrity, independence, and objectivity.
* This program is designed to provide instructors with the flexibility and pedagogical effectiveness, and includes numerous features designed to make both learning and teaching easier.
Explanation: The first, addressed in Part I, is the administrative cost of deregulation, which has grown substantially under the Telecommunications Act of 1996.Part II addresses the consequences of the FCC's use of a competitor-welfare standard when formulating its policies for local competition, rather than a consumer-welfare standard. I evaluate the reported features of the FCC's decision in its Triennial Review. Press releases and statements concerning that decision suggest that the FCC may have finally embraced a consumer-welfare approach to mandatory unbundling at TELRIC prices. The haphazard administrative process surrounding the FCC's decision, however, increases the likelihood of reversal on appeal.Beginning in Part III, I address at greater length the WorldCom fraud and bankruptcy. I offer an early assessment of the harm to the telecommunications industry from WorldCom's fraud and bankruptcy. I explain how WorldCom's misconduct caused collateral damage to other telecommunications firms, government, workers, and the capital markets. WorldCom's false Internet traffic reports and accounting fraud encouraged overinvestment in long-distance capacity and Internet backbone capacity. Because Internet traffic data are proprietary and WorldCom dominated Internet backbone services, and because WorldCom was subject to regulatory oversight, it was reasonable for rival carriers to believe WorldCom's misrepresentation of Internet traffic growth. Event study analysis suggests that the harm to rival carriers and telecommunications equipment manufacturers from WorldCom's restatement of earnings was $7.8 billion. WorldCom's false or fraudulent statements also supplied state and federal governments with incorrect information essential to the formulation of telecommunication policy. State and federal governments, courts, and regulatory commissions would thus be justified in applying extreme skepticism to future representations made by WorldCom.Part IV explains how WorldCom's fraud and bankruptcy may have been intended to harm competition, and in the future may do so, by inducing exit (or forfeiture of market share) by the company's rivals. WorldCom repeatedly deceived investors, competitors, and regulators with false statements about its Internet traffic projections and financial performance. At a minimum, WorldCom's fraudulent or false
Answer: True
Explanation:
The Marketing Control Statement is quite beneficial to marketers as it avoids fixed costs and shows them the variable and programmed costs both of which can be controlled. This enables them to know what they need to and can change in a way that they can come up with an optimal marketing mix to ensure profitability.
It is also a very uncomplicated statement to prepare which further ingratiates it to marketers who would like to avoid all the jargon of income statements.